VÝZNAM VÁPNÍKU BĚHEM KVETENÍ RÉVY

18.06.2025

   Réva je rostlinný druh, který miluje vápník. Je to jeden z nejdůležitějších prvků hned po dusíku, fosforu a draslíku. O náročnosti révy na tuto živinu vypovídají i její roční odběry z půdy, které se pohybují v závislosti na odrůdě, způsobu řezu, stáří vinice a půdních podmínkách kolem 50-90 kg/ha.

Vápník hraje u révy vinné klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech, posiluje elasticitu buněk, stabilizaci buněčných membrán a stěn. Podílí se i na zvýšení odolnosti keřů proti škůdcům, chorobám a teplotním průběhům (sucho, mráz). Pěstitelé jej běžně aplikují během uzavírání až zaměkání hroznů, aby podpořili pevnost bobulí a zvýšili tak odolnost vůči zavadání třapin a šedé hnilobě.

Jenže, i když se o tom moc nemluví, je tento prvek důležitý už během kvetení a těsně po něm. Jeho přítomnost (a hlavně dostupnost) má přímý vliv na kvalitu a úspěšnost odkvětu a následné nasazování hroznů.


Vápník má ve vztahu ke kvetení révy pozitivní vliv zejména na:

1.) OMEZENÍ SPRCHÁVÁNÍ KVĚTŮ

  • Vápník zpevňuje pletiva, čímž pomáhá udržet květy vitální a méně náchylné k opadu. Je nezbytný pro správnou funkci pylu, úspěšné opylení a prevenci sterility květů. Tím dochází k omezení sprchávání a zdravému vývoji bobulí, jejich vyšší elasticitě, pevnosti a odolnosti. A stabilizace metabolismu rostliny znamená na vinohradě výrazně méně nedokonale vyvinutých či opadaných bobulí a vyšší výnosy.


2.) ZVYŠUJE ODOLNOST VŮČI STRES

  • Dostatek vápníku zlepšuje transport vody a živin v rostlině. A když vše na úrovni výživy funguje, jak má, je rostlina přirozeně odolnější. Rostliny s dostatkem vápníku obecně lépe zvládají stres, které často kvetení doprovází. Ať už se jedná o sucho, vysoké teploty, přemokření půdy nebo mrazové poškození.


3.) VYZRÁVÁNÍ JEDNOLETÉHO DŘEVA

  • Správný obsah vápníku podporuje už v těchto fázích vyzrávání pletiv a dřeva. Takže se tento prvek spoluúčastní na včasné přípravě ke klidovému zimnímu období.


4.) REGULACI PŘÍJMU A POHYBU VŠECH ŽIVIN

  • Vápník pomáhá rostlině efektivněji hospodařit s dalšími živinami v tomto náročném a klíčovém vývojovém období. Dostatečné množství vápenatých iontů navíc pozitivně ovlivňuje příjem dalších prvků ve formě iontů, což je zásadní podmínkou pro zajištění harmonické výživy rostlin.

Krátce po kvetení se i na vápenatých půdách obvykle objevují chlorózy z nedostatku vápníku. Velmi často se zaměňují s nedostatkem železa. Tyto se ovšem od nedostatku železa odlišují především tím, že se nevyskytují na vrcholích letorostů. Bývají spíše nahodile na keři, na starších i mladších listech, chloróza je netypická, nesouvislá, skvrnitá. 

Nedostatek vápníku v rostlinách obecně souvisí s horší mobilitou vápníku do rostliny a v ní. Velká část vápníku se v rostlině zabudovává do nerozpustných sloučenin a ta jej už není schopná z těchto forem využít. Během suchého období je distribuce vápníku v keři révy vinné výrazně omezená. Nedostatek vody snižuje příjem vápníku z půdy a jeho transport do mladých částí rostliny, jako jsou květy a plody.  A právě po kvetení nastává ta kritická fáze, kdy se většinou spojí už tak horší distribuce vápníku do rostliny, velmi teplé počasí bez srážek, které omezený přísun vápníku do okrajových částí keřů ještě více umocní. Výsledkem může být nedostatečné zásobení vápníkem. Proto je doplnění této důležité živiny na list velmi důležité. 

Ve žlutých listech, které na první pohled poukazují na nedostatek železa, byl zjištěn nedostatek vápníku.
Ve žlutých listech, které na první pohled poukazují na nedostatek železa, byl zjištěn nedostatek vápníku.
Listy s nedostatkem vápníku (2,16 % Ca).
Listy s nedostatkem vápníku (2,16 % Ca).
Listy po dvojité aplikaci (po 10i dnech)  (3,54 % Ca)hnojiva KALCIFIT.
Listy po dvojité aplikaci (po 10i dnech) (3,54 % Ca)hnojiva KALCIFIT.


Zajistěte své révě zdravý start! Dostatek rychle dostupného vápníku během a po kvetení výrazně podporuje lepší násadu hroznů, pevnější květní struktury a vyšší odolnost rostlin. Tento krok je nezbytný pro kvalitní a bohatou úrodu. Nedostatek vápníku, i na vápenatých půdách, jsme opakovaně potvrdili analýzami listů.

Nečekejte na problémy – aplikujte listové hnojivo na bázi rychle dostupného vápníku už od začátku kvetení! S práškovým hnojivem KALCIFIT snížíte ztráty hmotnosti hroznů během zrání, zvýšíte kvalitu plodů a stolní odrůdy získají delší skladovatelnost. Hnojivo obsahuje vápník v nejrychleji dostupné chelátové formě, má snížený obsah dusíku a obsahuje přírodní stimulant na bázi aloe vera. 

Aplikace: jen 1 kg/ha (opakovat po 7-10 dnech do zaměkání hroznů)

Podpořte vinici vápníkem teď a těšte se na kvalitní úrodu!